Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Buffer size | 128 KB |
| Built-in barcodes | Code 39,EAN13,EAN8,Interleaved 2/5,POSTNET,UPC-A,UPC-E |
| Bundled software | Epson Status Monitor |
| Colour | No |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 405 mm |
| Energy Star certified | Yes |
| Height | 268 mm |
| Maximum number of copies | 6 copies |
| Maximum print size | A3 (297 x 420 mm) |
| Maximum resolution | 360 x 180 DPI |
| Optional connectivity | Ethernet |
| Package depth | 750 mm |
| Package Height | 520 mm |
| Package width | 295 mm |
| Page description languages | Epson ESC/P2,PPDS |
| Pallet height | 2.21 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper tray media types | Envelopes,Labels,Roll |
| Power consumption (StandBy) | 3 W |
| Print head | 24-pin |
| Print technology | Dot Matrix |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 14 pc(s) |
| Standard interfaces | Parallel,USB 2.0 |
| Weight | 13 kg |
| Width | 693 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 2000,Windows 7,Windows 8,Windows 98,Windows Vista,Windows XP,Windows XP Home x64 |
