Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AirPrint enabled | Yes |
| Bluetooth | No |
| Borderless printing | Yes |
| Built-in devices | Touch screen |
| Built-in display | Yes |
| Bundled software | Epson Easy Photo Print, Epson Print CD, EpsonNet Config, EpsonNet Print, EpsonNet setup |
| Card reader integrated | No |
| Colour | Black |
| Colours | Yes |
| Compliant Standards | CSA 22.2 No. 950, FCC Part 15 B, CSA C108.8 Class B, FDA, AS/NZS 3548 Class B, EMI |
| Connectivity | USB, Wireless, Etherenet |
| Connectivity technology | Wireless |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 369 mm |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 2.7" |
| Display Diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Double sided | No, Print |
| Drivers included | Yes |
| Duplex | Manual Double Sided Printing |
| Duplex printing | No |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Form factor | Desktop |
| Height | 228 mm |
| Humidity range operating | 20 - 80% (non-condensing) |
| Ink Cartridge Configuration | 8 individual ink tanks |
| Ink type | Epson UltraChrome HD Ink |
| Inkjet Technology | Epson Micro Piezo with Active Meniscus Control (AMC) |
| Input voltage | 230 V AC |
| Interface | USB 2.0, LAN, Wi-Fi(n) |
| Language Simulation | EPSON ESC/P 2 |
| Market positioning | Business |
| Max media size | Super A3/B (330 x 483 mm), Roll (33 cm), A3 Plus (329 x 483 mm) |
| Max Resolution B/W | 5760 x 1440 dpi |
| Maximum color print speed | 6 |
| Maximum Media Size | 330 mm x 483 mm |
| Maximum paper size | A3 |
| Media handling | 120-sheet input tray, CD/DVD tray, 1-sheet manual tray |
| Media size | A3 - 297.18 mm x 419.10 mm |
| Media Thickness | 0.08 |
| Media type | Plain paper, CD/DVD labels |
| Near field communication | No |
| Networking | Print server |
| Noise Level | 48.2 dB |
| Nozzle configuration | 180 nozzles (black), 180 nozzles (per colour) |
| Number of colours | 7 |
| Number of print cartridges | 9 |
| Package depth | 745 mm |
| Package Height | 490 mm |
| Package width | 410 mm |
| Pallet height | 2.2 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper input | Auto Sheet Feeder |
| Paper input type | Paper tray |
| PictBridge | No |
| Pictbridge | No |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption sleep | 1.4 W |
| Power Device | Power supply - internal |
| Power source | AC |
| Print color capability | Colour |
| Print technology | Inkjet |
| Printer connectivity | Wireless, Network, USB |
| Printer features | Colour printing,Double-sided printing,Double-sided scanning,Automatic Document Feeder |
| Printer function | |
| Printer type | 13" large-format printer - ink-jet - colour |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 10 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Scanning | No |
| Screen size | 6.9 cm (2.7") |
| Security Protocols | WEP, WPA-PSK, Wi-Fi Direct |
| Software Included | Drivers & Utilities, EPSON Print CD, EPSON Easy Photo Print, EpsonNet Print, EpsonNet Config |
| Sound Emission Operating | 38 dBA |
| Standard interfaces | Ethernet, USB, Wireless LAN |
| Touchscreen | Yes |
| USB port | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 15 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 616 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless print technology | Epson Connect / Apple AirPrint / Google Cloud Print / Wi-Fi Direct |
