Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
3688.19 GBP
3688.19 GBP
02-04-2024 21:03:22
| Built-in display | Yes |
|---|---|
| Colour | Black, Grey |
| Country of origin | China |
| Display | LCD |
| Drivers included | Yes |
| Ethernet LAN data rates | Gigabit |
| Harmonized System HS code | 84433210 |
| Ink drop | 3.5 pl |
| Ink type | Epson UltraChrome HDX |
| Internal memory | 1024 MB |
| ISO A-series sizes | A0, A1, A2, A3, A3+, A4 |
| ISO B-series | B0, B1, B2, B3, B4 |
| Maximum print size | A0 (841 x 1189 mm) |
| Maximum resolution | 2880 x 1440 DPI |
| Media Thickness | 0.08 |
| Mono or colour printer | Colour |
| Network Interface | 10 BaseT/100 Base-TX/1000 Base-T |
| Package depth | 2040 mm |
| Package Height | 830 mm |
| Package width | 1090 mm |
| Page description languages | ESC/P-R |
| Paper tray media types | Thick paper |
| Paper Trays | 1 (1) |
| Power consumption | 75 W |
| Power consumption (off) | 1 W |
| Power consumption (StandBy) | 5.4 W |
| Power source | AC 100 V - 240 V,50 Hz - 60 Hz |
| Print cartridge volume (metric) | 700 ml |
| Print head | PrecisionCore |
| Print head nozzles | 360 nozzles black,360 nozzles per colour |
| Print Method | PrecisionCore TFP Print Head |
| Print technology | Inkjet |
| Sound pressure level (printing) | 47 dB |
| Status display | 6.8cm Colour LCD |
| USB connector | USB Type-A |
| USB port | Yes |
