Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input voltage | 220 - 240 V |
|---|---|
| Built-in display | Yes |
| Bundled software | Epson Easy Photo Print, Epson Print CD |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD,SDHC |
| Copying | Color copying |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 341 mm |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 6.81 cm (2.68") |
| Drivers included | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10,DL,C6 |
| Ethernet LAN | No |
| Faxing | No |
| Height | 138 mm |
| Market positioning | Home & Office |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Memory slots | 1 |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Google Cloud Print |
| Multi-purpose tray media types | Envelopes |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Number of print cartridges | 5 |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Package depth | 480 mm |
| Package Height | 425 mm |
| Package width | 230 mm |
| Pallet height | 12.9 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper tray media types | Photo paper,Plain paper |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18 cm |
| PictBridge | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 1.2 W |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Quantity per pallet | 30 pc(s) |
| Scan technology | CIS |
| Scanner type | Flatbed |
| Scanning | Color scanning |
| Security algorithms | AES,64-bit WEP,TKIP,128-bit WEP,WPA-PSK |
| Standard interfaces | USB 2.0,Wireless LAN |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Total number of input trays | 2 |
| USB port | Yes |
| Weight | 6.7 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 390 mm |
