Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Auto-redialing | Yes |
|---|---|
| Built-in display | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MS PRO Duo,MS Pro-HG Duo,SD,SDHC,SDXC |
| Control type | Touch |
| Copying | Color copying |
| Depth | 486 mm |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Document formats supported | |
| Drivers included | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10,B5,C4,C6,DL |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fax Memory | 550 pages |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Faxing | Color faxing |
| Height | 340 mm |
| Image formats supported | BMP,JPG,TIF |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.5 Leopard,Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Market positioning | Business |
| Maximum duty cycle | 20000 pages per month |
| Maximum input capacity | 250 sheets |
| Maximum resolution | 4800 x 2400 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Google Cloud Print |
| Modem Speed | 33.6 Kbit/s |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Page description languages | ESC/P-R |
| Paper tray media types | Envelopes |
| Paper tray media weight | 64 - 256 g/m² |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18 |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 8.5 W |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Scan technology | CIS |
| Scanner type | Flatbed & ADF |
| Scanning | Color scanning |
| Security algorithms | 128-bit WEP,64-bit WEP,WPA-AES,WPA-TKIP |
| Standard interfaces | Ethernet,USB 2.0,Wireless LAN |
| Total number of input trays | 1 |
| Total output capacity | 125 sheets |
| Touchscreen | Yes |
| USB port | Yes |
| Weight | 18.5 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 567 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
