Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AirPrint enabled | Yes |
| Automatic duplexing | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Connection Availability | Yes |
| Control type | Touch |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Copying | Color copying |
| Depth | 570 mm |
| Device type | Multifunction printer |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 12.7 cm (5") |
| Display features | Touch screen |
| Document feeder capacity | 50 sheets |
| Document formats supported | |
| Duplex printing | Yes |
| Envelopes sizes | 10,C5,C6 |
| Error Correction Mode (ECM) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fax Memory | 550 pages |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Fax type | Plain paper |
| Faxing | Color faxing |
| Height | 464 mm |
| Image formats supported | JPG,TIF |
| Ink Cartridge Configuration | 4 cartridges (1 each: cyan, magenta, yellow, black) |
| Ink Palette Supported Colours | Cyan, magenta, yellow, black |
| Ink type | Epson DURABrite Pro inks |
| Inkjet Technology | Epson PrecisionCore |
| Interface | USB 2.0, Gigabit LAN, Wi-Fi(n), USB host |
| Management protocols | SNMP, HTTP, DHCP, BOOTP, APIPA, DDNS, mDNS, SNTP, SSDP, Ping, SLP, WSD, LLTD, IEEE 802.1X |
| Market positioning | Business |
| Max copying resolution | Up to 600 x 1200 dpi (mono) / up to 600 x 1200 dpi (colour) |
| Max copying speed | Up to 22 ppm (mono) / up to 21 ppm (colour) |
| Max document enlargement | 400% |
| Max document reduction | 25% |
| Max original size | A3 (297 x 420 mm) |
| Maximum copies | 99 |
| Maximum Copy Resolution | 600 x 1200 DPI |
| Maximum duty cycle | 65000 pages per month |
| Maximum input capacity | 1831 sheets |
| Maximum number of copies | 999 copies |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| Maximum Printing Resolution | Up to 4800 x 1200 dpi (mono) / up to 4800 x 1200 dpi (colour) |
| Maximum Printing Speed | Up to 34 ppm (mono) / up to 34 ppm (colour) |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Google Cloud Print |
| Modem Speed | 33.6 Kbit/s |
| Non-ISO print media sizes | Ledger (media size) |
| Nozzle configuration | 400 nozzles (black), 3 x 400 nozzles (cyan, magenta, yellow) |
| Office Machine Features | Print from USB flash drive, save to USB flash drive, scan to Cloud |
| Optical resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Original type | Sheets |
| Page description languages | PCL 5c,PCL 5e,PCL 6,PostScript 3 |
| Paper tray media weight | 64 - 256 g/m² |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18,20x25 |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Power consumption (StandBy) | 2.4 W |
| Power consumption operational | 39 Watt |
| Power consumption standby | 17 Watt |
| Print technology | Laser |
| Printing | Color printing |
| Printing Technology | Ink-jet - colour |
| Scan element | CIS |
| Scan to | E-mail,File,FTP,USB |
| Scanner type | Flatbed & ADF |
| Scanning | Color scanning |
| Security algorithms | 128-bit WEP,64-bit WEP,WPA-AES,WPA-PSK,WPA2 |
| Security Protocols | LDAP, SSL, WEP, WPA-PSK, WPA2, IPsec, 802.1x |
| Software Included | Epson Connect |
| Sound Emission | 52 dBA (operating) |
| Speed dialing | 200 station(s) |
| Standard interfaces | Ethernet,USB,Wireless LAN |
| Standard media capacity | 330 sheets |
| Supported envelope sizes | US No 10 (104.7 x 241.3 mm), International C6 (114 x 162 mm), International C4 (229 x 324 mm) |
| Supported media type | Envelopes, plain paper, photo paper |
| Touchscreen | Yes |
| USB port | Yes |
| Voltage required | AC 230 V |
| Weight | 34.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 590 mm |
