Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Bundled software | ABBYY FineReader Sprint 9.0 Presto! BizCard 5 SE |
|---|---|
| Cables included | USB |
| Colour | Black |
| Colour scanning | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 7/Vista/XP Mac OS X 10.4.11 + |
| Country of origin | China |
| Daily duty cycle maximum | 200 pages |
| Depth | 50 mm |
| Duplex Scanning | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Film scanning | No |
| Height | 36.5 mm |
| Input colour depth | 16 bit |
| Input voltage | 5 V |
| ISO A-series sizes | A4,A5,A6,A8 |
| Legal | Yes |
| Letter | Yes |
| Light source | RGB LED |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum scan size | 216x356 |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Optical scanning resolution | 600x600 |
| Package depth | 335 mm |
| Package Height | 68 mm |
| Package width | 143 mm |
| Pallet height | 55.8 cm |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Power consumption | 2.5 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.0125 W |
| Power consumption powersave | 1.3 W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 360 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Scan drivers | TWAIN,WIA |
| Scan file formats | JPG,PDF,TIFF |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Scanning media types supported | Business Card,Card stock,Envelopes,Plain paper,Plastic Card |
| Scanning noise level | 55 dB |
| Sensor type | CIS |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Storage relative humidity | 10 - 85% |
| USB connector type | Mini-USB B |
| USB port | Yes |
| Weight | 325 g |
| Width | 276 mm |
