Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
1235.60 GBP
1590.99 GBP
15-08-2025 09:55:13
1504.54 GBP
1590.99 GBP
19-08-2025 20:59:53
1590.99 GBP
1590.99 GBP
26-03-2026 11:05:45
| AC input frequency | 50/60 Hz |
|---|---|
| ADF scan speed b/w A4 | 15 ppm |
| Built-in display | No |
| Certifications | Energy Star Compliant |
| Colour | White |
| Country of origin | China |
| Depth | 468 mm |
| Display | LCD |
| Drivers | TWAIN, WIA, ISIS (Web download) |
| Drivers included | Yes |
| Duplex Scanning | Yes |
| Electrical Power Consumption | 28.50 W |
| Electrical Power Consumption Standby | 4.10 W |
| Electrical Voltage | 100 to 240 V AC |
| Film scanning | No |
| Form factor | Desktop |
| Gray scale levels | 256 |
| Harmonized System HS code | 84716070 |
| Height | 156 mm |
| Input colour depth | 48 bit |
| ISO A-series sizes | A3,A4,A5,A6 |
| ISO B-series | B5 |
| Legal | Yes |
| Letter | Yes |
| Light source | ReadyScan LED |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Operating humidity | 10 to 80 % |
| Operating temperature | 5 - 35 °C |
| Optical scanning resolution | 600x600 |
| Optional connectivity | Ethernet |
| Output colour depth | 24 bit |
| Pallet height | 162.5 cm |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Power consumption | 25.5 W |
| Power consumption powersave | 9.5 W |
| Power supply | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Scan drivers | ISIS,TWAIN,WIA |
| Scan file formats | JPG,PDF,TIFF |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Scanning media types supported | Plain paper, Thick paper, Thin paper, Transparencies |
| Scanning noise level | 54.9 dB |
| Sensor type | CCD |
| Storage relative humidity | 10 - 85 % |
| Storage temperature | -25 - 60 °C |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| USB port | Yes |
| USB version | 2 |
| Warranty | 12 Months On-Site Service |
| Weight | 14.8 kg |
| Width | 640 mm |
