Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
162.90 GBP
168.65 EUR
03-04-2026 21:13:33
164.99 GBP
168.65 EUR
03-04-2026 20:13:03
168.65 GBP
168.65 EUR
03-04-2026 15:39:08
| Auto document feeder ADF input capacity | 1 sheets |
|---|---|
| Auto Document Feeder ADF media weight | 35 - 270 g/m² |
| Black/white scanning colour modes | Monochrome |
| Box content | 1 x Scanner, 1 x CD Manual, 1 x Power Cable, 1 x USB Cable 1 x User Guide |
| Built-in display | Yes |
| Bundled software | Epson Scan 2, Epson ScanSmart |
| Cables included | USB |
| Colour | Black |
| Colour scanning | Yes |
| Country of origin | China |
| Daily duty cycle maximum | 300 pages |
| Depth | 47 mm |
| Duplex Scanning | No |
| Harmonized System HS code | 84716070 |
| Height | 34 mm |
| Image formats supported | JPEG |
| Input colour depth | 48 bit |
| Interface | Wi-Fi, USB |
| ISO A-series sizes | A3,A4,A5,A6,A7,A8 |
| ISO B-series | B5,B6 |
| Legal | Yes |
| Letter | Yes |
| Light source | ReadyScan LED |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Manual | Yes |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946656939 |
| Master outer case height | 320 mm |
| Master outer case length | 360 mm |
| Master outer case width | 350 mm |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Maximum paper size | A4 |
| Operating relative humidity | 10 - 85 % |
| Operating temperature | 5 - 35 °C |
| Optical scanning resolution | 600x600 |
| Output colour depth | 24 bit |
| Package depth | 330 mm |
| Package Height | 139 mm |
| Package width | 65 mm |
| Pallet height | 171 cm |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Panel type | LCD |
| Power supply type | USB/Battery |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Scan drivers | WIA,SANE,ICA |
| Scan file formats | JPEG,PDF |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Scanning media types supported | Business Card, Plastic Card |
| Sensor type | CIS |
| Server operating systems supported | 2008 x 64, Windows Server |
| Standard interfaces | USB 2.0,Wireless LAN |
| Storage relative humidity | 10 - 90 % |
| Storage temperature | -25 - 60 °C |
| USB | Yes |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 272 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1,Windows Vista,Windows XP |
