Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
483.99 GBP
569.99 GBP
23-12-2025 22:39:12
569.99 GBP
569.99 GBP
13-03-2025 21:18:31
| AC input voltage | 220 V |
|---|---|
| Built-in display | Yes |
| Case colour | Grey |
| Colour | White |
| Colour display | No |
| Depth | 522 mm |
| Dimensions | 47.80cm (W) x 52.20cm (D) x 40.40cm (H) - Weight 28.0kg |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 5.59 cm (2.2") |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex unit | Yes |
| Encryption | WEP 64 Bit, WEP 128 Bit, WPA PSK (AES), WPA2 Enterprise |
| Envelopes sizes | 10,C4,C6 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Form factor | Desktop |
| Height | 404 mm |
| ISO A-series sizes | A4,A5,A6 |
| ISO B-series | B5 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum duty cycle | 65000 pages per month |
| Maximum input capacity | 581 Sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Google Cloud Print |
| Mono or colour printer | Colour |
| Network Interface | 10 BaseT/100 Base-TX/1000 Base-T |
| Network ready | Yes |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Page description languages | ESC/P-R,PCL 5c,PCL 5e,PCL 6,PDF 1.7,PostScript 3 |
| Paper Handling Input 1 | 500 Sheet Input Tray |
| Paper Handling Output | 250 Sheet Output Tray |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper Trays | 1 (3) |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Power cord | Yes |
| Print speed (black, draft quality, A4/US Letter) | 34 ppm |
| Printer Languages | PostScript 3, PDF 1.7, ESC/P-R, PCL5e, PCL5c, PCL6 |
| Printer type | Inkjet |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Protocols Supported | Near Field Communication (NFC) |
| RF Network Standard | 802.11b/g/n |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,IPSEC,SNMP,WPA-PSK |
| Sound pressure level (printing) | 49 dB |
| Standard interfaces | Ethernet, NFC, USB 2.0, Wireless LAN |
| Status display | 5.6cm Monochrome LCD |
| Technology | PrecisionCore Print Head |
| Time to first page black normal | 7 s |
| Total number of input trays | 3 |
| USB port | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 2.0 |
| Warranty | 12 Months On-Site Service |
| Weight | 28 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 478 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
