Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input frequency | 50/60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 220 V |
| Built-in display | Yes |
| Colour | No |
| Colour display | No |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 422 mm |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 5.59 cm (2.2") |
| Drivers included | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10,C4,C6 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Height | 284 mm |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum duty cycle | 35000 pages per month |
| Maximum input capacity | 580 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Google Cloud Print |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Package depth | 615 mm |
| Package Height | 485 mm |
| Package width | 523 mm |
| Page description languages | ESC/P-R,PCL 5c,PCL 5e,PCL 6,PDF 1.7,PostScript 3 |
| Pallet height | 2.09 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper input type | Paper tray |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Printing colours | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 8 pc(s) |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,IPSEC,SNMP,WPA-PSK,WPA2 |
| Standard interfaces | Ethernet,USB 2.0,Wireless LAN |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total number of input trays | 2 |
| Total output capacity | 150 sheets |
| USB port | Yes |
| Weight | 11.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 461 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
