Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
170.00 GBP
188.99 GBP
01-04-2026 05:10:29
188.99 GBP
188.99 GBP
01-04-2026 08:03:41
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 |
| Battery included | Yes |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery type | Built-in |
| Built-in display | Yes |
| Cables included | Micro-USB |
| Card reader integrated | No |
| Colour | Black |
| Colour display | Yes |
| Country of origin | Philippines |
| Depth | 159 mm |
| Display | LCD |
| Duplex printing | No |
| Envelopes sizes | 10,C6,DL |
| Ethernet LAN | No |
| Harmonized System HS code | 84433210 |
| Height | 61 mm |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Market positioning | Home & office |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Epson IPrint,Google Cloud Print |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Number of print cartridges | 2 |
| Package depth | 380 mm |
| Package Height | 128 mm |
| Package width | 260 mm |
| Paper tray media types | Plain paper |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 1.3 W |
| Power consumption printing | 11 W |
| Print speed black normal quality A4/US Letter | 14 ppm |
| Print speed ISO/IEC 24734 mono | 7 ipm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sound pressure level (printing) | 45 dB |
| Total input capacity | 20 sheets |
| USB port | Yes |
| Weight | 1.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 309 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1,Windows Vista,Windows XP,Windows XP Professional x64 |
