Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
49.77 GBP
49.77 EUR
09-04-2024 10:10:14
| AC input frequency | 60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Colour | Black |
| Colours | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Country of Origin | Indonesia |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Depth | 264 mm |
| Double sided | Print, No |
| Duty Cycle | 3000 pages per month |
| Energy star | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelope sizes | US No 10 (104.7 x 241.3 mm), International DL (110 x 220 mm), International C6 (114 x 162 mm) |
| Envelopes sizes | 10,C6,DL |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Form Factor | Desktop |
| Frequency required | 50/60 Hz |
| Green compliance certificate | Energy Star |
| Green Compliant | Yes |
| Height | 148 mm |
| Image enhancement technology | EPSON Variable-sized Droplet Technology |
| Industry Standard Product Classification | 40140 |
| Ink Cartridge Configuration | 4 cartridges (1 each: cyan, magenta, yellow, black) |
| Ink Palette Supported Colours | 4-ink - cyan, magenta, yellow, black |
| Ink type | Epson DURABrite Ultra inks |
| Input trays supported | 1 |
| Input voltage | 220 V AC |
| Interface | USB, LAN, Wi-Fi(n) |
| ISO A-series sizes | A4,A5,A6 |
| ISO B-series | B5 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Market positioning | Home & office |
| Max media size | Legal (216 x 356 mm), A4 (210 x 297 mm) |
| Max Resolution B/W | 5760 x 1440 dpi |
| Maximum color print speed | 18 |
| Maximum input media capacity | 100 sheets |
| Maximum Print Size | 210x297 |
| Media Feeders | 1 x automatic - 100 sheets - Legal (216 x 356 mm) |
| Media Size | Custom Size |
| Media Type | Envelopes, plain paper, photo paper |
| Mono or colour printer | Colour |
| Network Interface | 10 BaseT/100 Base-TX Ethernet |
| Networking | Print server |
| Non-ISO print media sizes | Letter |
| Nozzle configuration | 180 nozzles (black), 3 x 59 nozzles (cyan, magenta, yellow) |
| Operating Power Consumption | 12 W |
| Paper tray media types | Photo paper |
| Platform Supported | PC |
| Power Device | Power supply - internal |
| Power Source | AC Supply |
| Print speed black normal quality A4/US Letter | 34 ppm |
| Printer connectivity | Network, USB |
| Printer function | |
| Printer technology | Inkjet |
| Printer type | Workgroup printer - ink-jet - colour |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| RF Network Standard | 802.11b/g/n |
| Security Protocols | WEP, WPA-PSK |
| Software Included | EpsonNet Print, EpsonNet Config |
| Sound Emission Operating | 36 dBA |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| USB | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Voltage required | AC 230V |
| Voltage/Power/Frequency | 220 to 240VAC / 50 to 60Hz |
| Weight | 3.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 392 mm |
