Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AirPrint enabled | Yes |
| Automatic duplexing | Yes |
| Borderless printing | No |
| Build in LCD screen | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Built-in memory card reader | No |
| Case colour | Black |
| Colour display | No |
| Connection Availability | Yes |
| Connectivity | USB/Wi-Fi |
| Copier type | Flatbed |
| Copy color | Colour |
| Copying | Color copying |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 360 mm |
| Device type | Multifunction printer |
| Digital sender | Yes |
| Direct printing | Yes |
| Direct printing from USB | Yes |
| Display | Monochrome, Diagonal: 5.6 cm |
| Display Diagonal | 5.59 cm (2.2") |
| Document feeder capacity | 30 sheets |
| Double sided | |
| Duplex | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Duty cycle | 3000 pages per month |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10,C6,DL |
| Error Correction Mode (ECM) | Yes |
| Fax Memory | 100 pages |
| Fax type | Plain paper |
| Form factor | Desktop |
| Functions | Print / Copy / Scan / Fax |
| Google cloud print ready | No |
| Green compliance certificate | ENERGY STAR |
| Green compliant | Yes |
| Height | 230 mm |
| Ink Cartridge Configuration | 4 cartridges (1 each: cyan, magenta, yellow, black) |
| Ink Palette Supported Colours | Cyan, magenta, yellow, black |
| Ink type | Epson DURABrite Ultra inks |
| Inkjet Technology | Epson PrecisionCore |
| Input voltage | 120 V AC |
| Interface | USB 2.0, Wi-Fi(n) |
| Interfaces | 1 x USB 2.0 - 4 pin USB Type B |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Market positioning | Home & Office |
| Max media size | A4/Legal |
| Max mono print speed | 33 ppm |
| Maximum paper tray capacity | 150 sheets |
| Maximum print resolution | 4800 x 1200 dpi |
| Maximum Printing Resolution | Up to 4800 x 1200 dpi (mono) / up to 4800 x 1200 dpi (colour) |
| Maximum Printing Speed | Up to 33 ppm (mono) / up to 20 ppm (colour) |
| Media handling | 1 x Automatic Document Feeder 30 Sheet |
| Media size | DL Envelope - 109.22 mm x 218.44 mm |
| Media type | Photo Paper, Glossy Photo Paper, Envelope, Plain Paper |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Epson Remote Print,Epson iPrint,Google Cloud Print |
| Modem Speed | 33.6 Kbit/s |
| Multifunction devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Nozzle configuration | 400 nozzles (black), 128 nozzles (per colour) |
| OEM | C11CF76401 |
| Office Machine Features | Scan to Cloud |
| Optical resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Original type | Sheets |
| Pack contains | 1 |
| Paper input type | Cassette |
| Power consumption operational | 14 Watt |
| Power consumption sleep | 1.3 Watt |
| Power consumption standby | 4.2 Watt |
| Power source | AC Supply |
| Print Method | Inkjet |
| Print selling unit | Each |
| Print speed | 20 Pages/min Colour (plain paper), 33 Pages/min Monochrome (plain paper) |
| Printer connectivity | Wireless, USB |
| Printer function | COPY, Fax, Print, Scan |
| Printer type | Multifunctional |
| Printing | Color printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Printing Technology | Ink-jet - colour |
| Scan element | CIS |
| Scanning | Color scanning |
| Screen size | 5.6 cm (2.2") |
| Security algorithms | 128-bit WEP,SNMP,WPA-PSK |
| Security Protocols | Wi-Fi Direct |
| Speed dialing | 60 station(s) |
| Supported envelope sizes | US No 10 (104.7 x 241.3 mm), International C6 (114 x 162 mm) |
| Touchscreen | No |
| USB port | Yes |
| Voltage required | AC 120/230 V (50/60Hz) |
| Weight | 6.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 425 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless print technology | Apple AirPrint |
