Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
108.46 GBP
108.46 GBP
09-04-2024 10:15:04
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AirPrint enabled | Yes |
| Auto-redialing | Yes |
| Automatic duplexing | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Colour support | Colour |
| Colours | 4-ink |
| Connection Availability | Yes |
| Control type | Touch |
| Copying | Color copying |
| Depth | 347 mm |
| Device type | Multifunction printer |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 6.1 cm (2.4") |
| Display features | Touch screen |
| Document feeder capacity | 30 sheets |
| Document formats supported | |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10,C6,DL |
| Error Correction Mode (ECM) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fax forwarding | Yes |
| Fax Memory | 100 pages |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Fax type | Plain paper |
| Faxing | Color faxing |
| Height | 230 mm |
| Image formats supported | BMP,JPEG,TIFF |
| Ink Cartridge Configuration | 4 cartridges (1 each: cyan, magenta, yellow, black) |
| Ink Palette Supported Colours | Cyan, magenta, yellow, black |
| Inkjet Technology | Epson PrecisionCore |
| Interface | USB 2.0, LAN, Wi-Fi(n), NFC |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Market positioning | Home & Office |
| Maximum duty cycle | 3000 pages per month |
| Maximum Printing Resolution | Up to 4800 x 1200 dpi (mono) / up to 4800 x 1200 dpi (colour) |
| Maximum Printing Speed | Up to 33 ppm (mono) / up to 20 ppm (colour) |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Modem Speed | 33.6 Kbit/s |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-purpose tray media types | Envelopes,Plain paper |
| Networkable | Yes |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Nozzle configuration | 400 nozzles (black), 128 nozzles (per colour) |
| Optical resolution | 1200 x 2400 dpi |
| Original type | Sheets |
| Page description languages | ESC/P-R |
| Paper input type | Cassette,Paper tray |
| Paper tray media types | Envelopes,Photo paper,Plain paper |
| Paper tray media weight | 64 - 95 g/m² |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18 cm |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption operational | 12 Watt |
| Power consumption sleep | 1 Watt |
| Power consumption standby | 5.3 Watt |
| Power cord included | Yes |
| Print technology | Inkjet |
| Printer drivers | EPSON ESC/P-R |
| Printing | Color printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Printing Technology | Ink-jet - colour |
| Recommended duty cycle | 200 - 800 pages per month |
| Scan element | CIS |
| Scan to | Cloud |
| Scanner type | Flatbed & ADF |
| Scanning | Color scanning |
| Security Protocols | Wi-Fi Direct |
| Software CD | Yes |
| Standard media capacity | 150 sheets |
| Supported envelope sizes | US No 10 (104.7 x 241.3 mm), International DL (110 x 220 mm), International C6 (114 x 162 mm) |
| Supported media type | Envelopes, plain paper, photo paper |
| Touchscreen | Yes |
| USB port | Yes |
| Voltage required | AC 120/230 V (50/60Hz) |
| Weight | 6.4 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 375 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
