Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input frequency | 50 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 220 V |
| Auto-redialing | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Control type | Touch |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Copying | Color copying |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 417 mm |
| Digital sender | No |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 6.81 cm (2.68") |
| Document formats supported | |
| Drivers included | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10,C4,C5,C6 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fax Memory | 180 pages |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Faxing | Color faxing |
| Height | 243 mm |
| Image formats supported | JPG,TIF |
| Market positioning | Home & Office |
| Maximum duty cycle | 20000 pages per month |
| Maximum input capacity | 250 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum number of copies | 999 copies |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Maximum scan area | A4 (210 x 297) |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Google Cloud Print |
| Modem Speed | 33.6 Kbit/s |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Package depth | 525 mm |
| Package Height | 335 mm |
| Package width | 485 mm |
| Page description languages | ESC P |
| Pallet height | 153 cm |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper tray media types | Plain paper |
| Paper tray media weight | 64 - 256 g/m² |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,13x20,20x25 |
| Power consumption (StandBy) | 1.6 W |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 12 pc(s) |
| Scan technology | CIS |
| Scan to | USB |
| Scanning | Color scanning |
| Security algorithms | 128-bit WEP,64-bit WEP,TKIP,WPA-PSK |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| Total output capacity | 125 sheets |
| Touchscreen | Yes |
| USB port | Yes |
| Weight | 9.7 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 449 mm |
