Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Built-in display | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour display | Yes |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Control type | Touch |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Copying | Color copying |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 339 mm |
| Digital sender | No |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Drivers included | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10,B5,C6,DL |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fax Memory | 180 pages |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Faxing | Color faxing |
| Height | 191 mm |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Market positioning | Home & Office |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Google Cloud Print |
| Modem Speed | 33.6 Kbit/s |
| Number of print cartridges | 5 |
| Optical scanning resolution | 4800 х 4800 |
| Package depth | 485 mm |
| Package Height | 425 mm |
| Package width | 260 mm |
| Pallet height | 11.2 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper tray media types | Glossy paper,Photo paper,Plain paper |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18 cm |
| PictBridge | Yes |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power cord included | Yes |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Photo black,Yellow |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 26 pc(s) |
| Quick installation guide | Yes |
| Scan technology | CIS |
| Scanner type | ADF |
| Scanning | Color scanning |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-AES,WPA-PSK,WPA-TKIP |
| Software CD | Yes |
| Standard interfaces | Ethernet,USB,Wireless LAN |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Total number of input trays | 2 |
| Total output capacity | 30 sheets |
| Touchscreen | Yes |
| USB port | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 8.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 390 mm |
