Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
|---|---|
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Built-in display | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Cartridges included | Yes |
| Colour | Black |
| Colour display | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC,MiniSD,MiniSDHC,SD,SDHC,SDXC |
| Copying | Colour copying |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 356 mm |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Duplex | Yes |
| Duplex functions | |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex printing mode | Auto |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10, B5, C6, DL |
| Ethernet LAN | No |
| Faxing | No |
| Height | 148 mm |
| ISO A-series sizes | A3,A4,A5,A6 |
| ISO B-series | B5 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Market positioning | Thuis & kantoor |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Epson Remote Print,Epson iPrint,Google Cloud Print |
| Multi-purpose tray media types | Plain paper |
| Near field communication | No |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Number of standard paper trays | 1 |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Package depth | 580 mm |
| Package Height | 455 mm |
| Package width | 240 mm |
| Pallet height | 2.87 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper tray media types | Photo paper,Plain paper |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,13x20,20x25 cm |
| Power consumption copying | 15 W |
| Power cord included | Ja |
| Print speed ISO/IEC 24734 colour | 11 ppm |
| Print speed ISO/IEC 24734 mono | 14 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printer features | Colour printing,Double-sided printing,Double-sided scanning,Automatic Document Feeder |
| Printing | Colour printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Photo black,Yellow |
| Printing noise level | 37 dB |
| Quantity per pallet | 16 pc(s) |
| Scan technology | CIS |
| Scan to | Cloud |
| Scanning | Colour scanning |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-AES,WPA-PSK,WPA-TKIP |
| Software CD | Yes |
| Standard input capacity | 100 sheets |
| Standard interfaces | USB, Wireless LAN |
| USB port | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 8.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 479 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
