Fridgemaster MTM48120 50cm Wide White Fridge Freezer | Kaicus UK
Fridgemaster MTM48120 50cm Wide White Fridge Freezer
Brand: Fridgemaster
Model: MTM48120
MPN: MTM48120
SKU: MTM48120
Annual energy consumption 182 kWh
Climate class Operates in 16-38CRoom Temp
Colour White
Controls Manual Dial
Depth 510.0 mm
Dispenser Type Not Specified
Door alarm No
Door hinge position Right
Drawers 1
Energy efficency rating A+
Energy rating C
Fit type Freestanding
Freezer capacity 29 L
Freezer position Top
Freezer shelves 2
Freezer star rating 4*
Fridge capacity 91 L
Fridge shelves 3
Frost free No
Height 180.0 mm
Ice water dispenser No Dispenser
Interior Light No
Interior lights Fridge
Maximum noise level 38 dB
Rear panel material Flame Retardant Metal plate
Refrigeration Type Fridge Freezer
Refrigeration Unit Type 50cm Upright
Reversible Door Yes
Temperature alert No signal
Total capacity 120
Water Dispenser No
Weight 31.0 kg
Width 481.0 mm