HP Pavilion 14-CD1007NA UHD Graphics 620 Notebook | Kaicus UK
HP Pavilion 14-CD1007NA UHD Graphics 620 Notebook
Brand: HP
AC adapter included Yes
AC adapter power 45 W
Accelerometer Yes
Antenna type 1x1
Aspect ratio 16:9
Audio system B&O PLAY
Battery technology Lithium-Ion (Li-Ion)
Bluetooth Yes
Bluetooth version 4.2
Built-in microphone Yes
Bus Type OPI
Cable lock slot Yes
Cable lock slot type Kensington
Card reader integrated Yes
Compatible memory cards SD
Configurable TDP-down frequency 800 MHz
Country of origin China
Depth 224.2 mm
Discrete graphics adapter No
Discrete graphics adapter model Not available
Display Diagonal 35.6 cm (14")
Display resolution 1920 x 1080 pixels
Dual-screen No
ECC supported by processor No
Electronic compass Yes
Embedded options available No
Energy Star certified Yes
Enhanced intel speedstep technology Yes
EPEAT Compliance Silver
Ethernet LAN No
Execute disable bit Yes
Fingerprint reader Yes
Form Factor Convertible (Folder)
Front camera Yes
Front camera HD type HD
Full-size keyboard Yes
Gyroscope Yes
HD type Full HD
HDMI ports quantity 1
Height 20.5 mm
HP Audio Boost Yes
HP CoolSense Yes
HP front camera HP Wide Vision HD
HP Imagepad Yes
HP JumpStart Yes
HP segment Home
HP speaker type HP Dual Speakers
Idle states Yes
Intel 64 Yes
Intel clear video technology Yes
Intel enhanced halt state Yes
Intel flex memory access Yes
Intel Identity Protection Technology version 1.00
Intel trusted execution technology No
Intel TSX-NI No
Intel TSX-NI version 0.00
Internal memory 8 GB
Internal memory type DDR4-SDRAM
Island-style keyboard Yes
LED backlight Yes
Maximum number of PCI Express lanes 16
Maximum on-board graphics adapter memory 32 GB
Memory clock speed 2400 MHz
Number of built-in speakers 2
Numeric keypad No
On-board graphics adapter Yes
On-board graphics adapter base frequency 300 MHz
On-board graphics adapter DirectX version 12.0
On-board graphics adapter family Intel® UHD Graphics
On-board graphics adapter ID 0x3EA0
On-board graphics adapter model Intel® UHD Graphics 620
Operating system architecture 64-bit
Operating system installed Windows 10 Home
Optical drive type No
Package depth 69 mm
Package Height 305 mm
Package width 483 mm
Panel type IPS
PCI Express configurations 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1
PCI Express slots version 3.0
Pointing device Touchpad
Processor ARK ID 149090
Processor boost frequency 3.9 GHz
Processor cache type Smart Cache
Processor codename Whiskey Lake
Processor family 8th gen Intel® Core™ i3
Processor frequency 2.1 GHz
Processor lithography 14 nm
Processor manufacturer Intel
Processor model i3-8145U
Processor package size 46x24 mm
Processor socket BGA 1528
Quick charge Yes
SSD Capacity 128 GB
Storage media SSD
Supported instruction sets AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2
Thermal monitoring technologies Yes
Top Wi-Fi standard Wi-Fi 5 (802.11ac)
Touch Technology Multi-touch
Touchscreen Yes
USB Sleep-and-Charge Yes
Weight 1.59 kg
Wi-Fi Yes
Wi-Fi standards 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac)
Width 323.5 mm