Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
179.00 GBP
179.00
24-05-2026 01:06:35
| 24-pin ATX Power | 1 |
|---|---|
| 64-bit Support | Yes |
| ACPI version | 5.0 |
| Addressable RGB | No |
| AMD CrossFire Support | N/A |
| ATX Power connector 24-pin | Yes |
| Audio | Realtek ALC887 7.1 HD Audio |
| Audio chip | Realtek ALC887 |
| Audio line in ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Back Audio Jacks | 3 |
| Back USB 2.0 ports | 4 |
| Back USB 3.1 Ports Type-A Gen 1 | 2 |
| BIOS | 1 x 128 Mbit flashUse of licensed AMI UEFI BIOSPnP 1.0a, DMI 2.7, WfM 2.0, SM BIOS 2.7, ACPI 5.0 |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Bluetooth | No |
| Board dimensions | 226 x 185 mm |
| Chipset | Intel H310 |
| Chipset manufacturer | Intel |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Colour | Multicolor |
| Compatible processor series | Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel® Pentium® |
| Component for | PC |
| Cooling fan support | 1 x CPU fan1 x System fan |
| CPU fan connector | Yes |
| CPU Interface | Socket 1151 |
| Depth | 185 mm |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| Discrete graphics support | Yes |
| Displayport connection | No |
| Drivers included | Yes |
| DVI connection | Yes |
| ECC | Yes |
| Edition | H310M S2H 2.0 |
| EPS power connector 8-pin | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Expansion slots | 2 x PCIe 2.0 x1 1 x PCIe 3.0 x16 |
| Firewire | No |
| Form factor | MicroATX |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| Gross weight | 0.72Kg |
| HDMI connection | Yes |
| Integrated Graphics | Requires Processor Graphics or Discrete GPU |
| Integrated Graphics Supported | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile XMP | Yes |
| Internal USB 3.0 Header | Yes |
| LAN Speed | 10/100/1000 |
| M.2 Support | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum Installed Processors | 0 (1) |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Memory Bus Speed | 2666/2400/2133 MHz |
| Memory channels | Dual |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory speed | DDR4 - 2133 DDR4 - 2400 DDR4 - 2666 |
| Memory Type ECC | ECC/Non-ECC |
| Memory Type R/U | UDIMM (Unbuffered) |
| Motherboard form factor | mATX |
| Motherboard Power Connectors | 8-Pin |
| Multi GPU Support | No |
| Network Chip | 1 x Realtek RTL8118AS |
| Non-ECC | Yes |
| Number of PCI Express Slots | 1 x PCI Express 3.0 x162 x PCI Express 2.0 x1 |
| On-Board Graphics Connectors | D-Sub (VGA) DVI-D HDMI |
| On-Board LAN | Realtek |
| On-board RGB Control | None |
| Other Connectors | 1 x M.2, Socket 3, M Key (Type 2242/2260/2280) |
| PC Health Monitoring | FAN,Temperature,Voltage |
| Plug and play | Yes |
| Power connector port | 1 x 20+4-pin ATX1 x 4+4-pin EPS |
| Power fan connector | Yes |
| Power source type | ATX |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| RAID Support via | Not Supported |
| Raid supported | No |
| RAM Slots | 2 x 288-pin |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| SATA III Support | Yes |
| SATA Supported | Yes |
| Skip audio test | No |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666 MHz |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Thunderbolt | No |
| TPM connector | Yes |
| Unbuffered memory | Yes |
| USB 3.0 Support | Yes |
| USB 3.1 Support | No |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB Connectors | 1 x USB 3.01 x USB 2.0 |
| USB Ports | 2 x USB 3.04 x USB 2.0 |
| VGA connection | Yes |
| Water Cooled | No |
| Width | 226 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Wireless LAN | No |
| Wireless Network | No |
