Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Depth | 68.9 mm |
|---|---|
| Drive capacity | 1200 GB |
| End-to-End Data Protection | No |
| Enhanced Power Loss Data Protection technology | Yes |
| Height | 18.7 mm |
| Intel Smart Response Technology version | 0.00 |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Internal | Yes |
| Launch date | Q2'15 |
| Market segment | MBL |
| Maximum operating temperature | 55 °C |
| Memory type | MLC |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| Operating shock | 50 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Processor lithography | 20 nm |
| Product family | Consumer SSD |
| Product series | Intel 750 |
| Quick start guide | Yes |
| Read speed | 2500 MB/s |
| RoHS compliance | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| SSD ARK ID | 86739 |
| SSD temperature monitoring | Yes |
| Status | Launched |
| Weight | 195 g |
| Width | 168 mm |
