Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
100.33 GBP
645.99 GBP
21-07-2024 03:09:00
622.33 GBP
645.99 GBP
20-06-2025 15:58:22
645.99 GBP
645.99 GBP
23-12-2025 22:40:29
| 4K Random Read AS SSD | Up to 294,000 IOPS |
|---|---|
| 4K Random Write AS SSD | Up to 32,000 IOPS |
| Depth | 69.85 mm |
| Disk Capacity | 1 TB |
| Disk form factor | 2.5 |
| Encryption | 256-bit AES |
| Form factor | Solid State Drive |
| Height | 15 mm |
| Interface type | U.2 PCIe 3.1 x4 NVMe |
| Mean Time Between Failure MTBF | 2,000,000 hours |
| Memory Package | 3D NAND TLC |
| Memory type | SSD |
| Read speed | Up to 3,260 MB/s |
| Shock non operating | 1,000G @ 0.5ms |
| Solid state drive | Yes |
| Vibration non-operating | 3.13 GRMS |
| Warranty | 5 Years |
| Weight | 134 g |
| Width | 100 mm |
| Write speed | 620 MB/s |
