Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Certification | UL, CE, RCM, BSMI, KCC, Microsoft WHCK/WHLK, VCCI, SATA-IO |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Depth | 80 mm |
| Drive capacity | 180 GB |
| End-to-End Data Protection | No |
| Enhanced Power Loss Data Protection technology | No |
| Intel Smart Response Technology version | 1.00 |
| Interface | Serial ATA III |
| Internal | Yes |
| Launch date | Q1'16 |
| Market segment | MBL |
| Memory type | TLC |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Power consumption (read) | 0.08 W |
| Product family | Consumer SSD |
| Product series | Intel® SSD 540s Series |
| Read latency | 50 µs |
| Read speed | 560 MB/s |
| RoHS compliance | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| SSD ARK ID | 94334 |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD temperature monitoring | No |
| Status | Launched |
| Width | 22 mm |
| Write speed | 475 MB/s |
