Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Antenna | Dual External Antenna |
|---|---|
| Antenna connector type | SMA |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Cables included | Coaxial |
| Connectivity technology | Wireless |
| Data transfer speed | 867 Mbps |
| Depth | 30 mm |
| Dual band | Yes |
| Form Factor | M.2 2230 |
| Frequency | 2.4 GHz 5 GHz |
| Height | 2.4 mm |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| Interface type | Wi-Fi(PCIe), BT(USB) |
| Internal | Yes |
| Launch date | Q3'17 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum operating temperature | 80 °C |
| Mounting brackets included | Yes |
| OS Support | Linux Windows 10 Windows 7 Windows 8.1 |
| Package depth | 26 mm |
| Package Height | 145 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 205 mm |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit AES,128-bit WEP,AES,EAP-AKA,EAP-SIM,SSL/TLS,WPA2-PSK |
| Status | Launched |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Weight | 143.5 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 22 mm |
