Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
926.11 GBP
926.11 GBP
27-04-2025 15:33:21
926.11 GBP
926.11 GBP
27-04-2025 14:29:24
926.11 GBP
926.11 GBP
27-04-2025 23:02:04
| Box | Yes |
|---|---|
| Bus Type | QPI |
| Component for | Server/Workstation |
| ECC | Yes |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Demand Based Switching | Yes |
| Intel flex memory access | No |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Maximum internal memory supported by processor | 1536 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 40 |
| Memory channels | Quad-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Number of QPI links | 2 |
| On-board graphics adapter | No |
| Package depth | 101 mm |
| Package Height | 44 mm |
| Package width | 116 mm |
| PCI Express configurations | 1x16,1x4,1x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Processor ARK ID | 91766 |
| Processor boost frequency | 3 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Broadwell |
| Processor cores | 16 |
| Processor family | Intel® Xeon® E5 v4 |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | E5-2683V4 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 45 x 52.5 mm |
| Processor series | Intel Xeon E5-2600 v4 |
| Processor socket | LGA 2011-v3 |
| Processor threads | 32 |
| System bus rate | 9.6 GT/s |
| Tcase | 84 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| VID voltage range | 0 - 0 V |
