Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Bandwidth | 5 MB/s |
|---|---|
| Box | Yes |
| Bus Type | DMI2 |
| Bus type units | GT/s |
| Component for | PC |
| ECC | Yes |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 22 nm |
| Graphics output | eDP/DP/HDMI/DVI/VGA |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| Launch date | Q2'14 |
| Market segment | DT |
| Maximum graphics adapter memory | 1740 MB |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.024 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR3-SDRAM |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.1 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics |
| OpenGL support | Yes |
| Package depth | 116 mm |
| Package Height | 101 mm |
| Package width | 70 mm |
| PCI Express configurations | 1x16,2x8,1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Processor ARK ID | 80800 |
| Processor brand name | Intel Celeron |
| Processor code | SR1VK |
| Processor codename | Haswell |
| Processor family | Intel® Celeron® G |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | G1840 |
| Processor operating modes | 32-bit,64-bit |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor series | Intel Celeron Processor G1000 series for Desktop |
| Processor socket | LGA 1150 (Socket H3) |
| Product family | Intel Celeron Processor |
| Product name | Intel Celeron G1840 (2M Cache, 2.80 GHz) |
| Product Type | Processor |
| Status | Discontinued |
| Stepping | C0 |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2 |
| Tcase | 72 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2013C |
