Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
52.99 GBP
999999.99 GBP
999999.99 GBP
999999.99 GBP
| Box | Yes |
|---|---|
| Bus bandwidth | 8 |
| Bus Type | DMI3 |
| Bus type units | GT/s |
| Cache | 2 MB |
| Component for | PC |
| Cooler included | No |
| CPU Brand | Intel |
| CPU Cores | Dual Core |
| CPU Socket | Socket 1151 |
| CPU Speed | 3.1 GHz |
| CPU Type | Intel Celeron |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| ECC | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | CPU |
| Graphics chipset | Intel UHD 610 |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| Launch date | Q2'18 |
| Market segment | DT |
| Maximum graphics adapter memory | 64 GB |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter 4K support | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E93 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Package depth | 116 mm |
| Package Height | 101 mm |
| Package width | 70 mm |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| Processor ARK ID | 129487 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR3W4 |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor family | Intel® Celeron® G |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | G4900 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor series | Intel Celeron processor G4000 Series for Desktop |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product family | Intel Celeron Processor |
| Product Type | Processor |
| Scalability | 1S |
| Status | Launched |
| Stepping | B0 |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
