Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Bluetooth version | 4.0 |
| DC input voltage | 5 DC |
| Depth | 12 mm |
| Device interface | USB |
| Embedded options available | No |
| Graphics adapter | Intel® HD Graphics |
| Graphics output | HDMI 1.4b |
| Height | 113 mm |
| Intel 64 | Yes |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal memory type | DDR3L |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Memory channels | Single-channel |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Operating system installed | No |
| Power source | AC adapter |
| Processor boost frequency | 1.84 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 1.44 GHz |
| Processor model | Atom x5-Z8300 |
| Product family | Intel Compute Stick family |
| Product series | Intel Compute Stick |
| Product Type | Desktop Board |
| Status | Launched |
| Storage media type | Flash |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 38 mm |
