Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Box | Yes |
|---|---|
| Bus bandwidth | 1333 |
| Bus Type | FSB |
| Bus type units | MHz |
| Cache memory | 4 MB |
| Component for | PC |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| FSB Parity | No |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Launch date | Q3'07 |
| Market segment | DT |
| On-board graphics adapter | No |
| Processor ARK ID | 30783 |
| Processor brand name | Intel Core2 Duo |
| Processor code | SLA9X |
| Processor codename | Conroe |
| Processor frequency | 2.33 GHz |
| Processor lithography | 65 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | E6550 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor series | Intel Core 2 Duo E6000 series |
| Processor socket | LGA 775 (Socket T) |
| Product name | Intel Core2 Duo E6550 (4M Cache, 2.33 GHz, 1333 MHz FSB) |
| Product Type | Processor |
| Status | Discontinued |
| Stepping | G0 |
| Tcase | 72 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| VID voltage range | 0.8500 - 1.5 V |
