Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Box | Yes |
|---|---|
| Bus bandwidth | 8 |
| Bus Type | DMI3 |
| Bus type units | GT/s |
| Component for | PC |
| Cooler included | Yes |
| Core count | Dual Core |
| Core name | Skylake |
| CPU Speed | 3.7 GHz |
| CPUsocket type | LGA 1151 |
| ECC | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Generation | 6th Generation |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Graphics output | eDP/DP/HDMI/DVI |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| L2 cache | 2 x 256 KB |
| Launch date | Q3'15 |
| Market segment | DT |
| Maximum graphics adapter memory | 64 GB |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.7 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,1866,2133 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter 4K support | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter ID | 0x1912 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 530 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Package depth | 116 mm |
| Package Height | 101 mm |
| Package type | Retail |
| Package width | 70 mm |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| Processor ARK ID | 90729 |
| Processor brand name | Intel Core i3 Intel Core i3 Processor |
| Processor code | SR2HG |
| Processor family | 6th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor series | Intel Core i3-6100 series |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Processor threads | 4 |
| Product Type | Processor |
| Scalability | 1S |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2 |
| Tcase | 65 °C |
| Thermal design power | 51 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
