Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter output voltage | 12 - 19 V |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| Chassis type | UCFF |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSDXC |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit* |
| Cooling type | Active |
| Displays Supported | 3 |
| ECC | No |
| Graphics adapter | Iris Plus Graphics 655 |
| Graphics adapter family | Intel |
| Graphics output | HDMI 2.0a; USB-C (DP1.2) |
| Harmonized System HS code | 8471500150 |
| HDMI | 1 |
| HDMI version | 2.0a |
| Intel Virtualization Technology | VT-x |
| Internal USB 2.0 ports quantity | 2 |
| L3 cache | 4 MB |
| M.2 card slot (storage) | 22x42/80 |
| Maximum graphics adapter memory | 32768 MB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory bandwidth maximum. | 38.4 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power Supply Type | External AC adapter |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i3-8109U |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Removable memory card slot | microSDXC with UHS-I support |
| Status | Launched |
| Supported memory clock speeds | 2400 MHz |
| Supported storage drive types | SSD |
| Thermal design power | 28 W |
| USB Ports | 6 |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
