Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
87.72 GBP
114.46 EUR
01-04-2026 22:10:58
88.99 GBP
114.46 EUR
01-04-2026 18:03:58
89.99 GBP
114.46 EUR
01-04-2026 17:54:24
97.68 GBP
114.46 EUR
01-04-2026 13:31:17
99.89 GBP
114.46 EUR
01-04-2026 19:03:26
114.46 GBP
114.46 EUR
01-04-2026 21:55:00
| Architecture | Alder Lake-S |
|---|---|
| Bus Type | DMI4 |
| Cache | 12 MB |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G167599 |
| Country of origin | Malaysia |
| CPU Brand | Intel |
| CPU Cores | Quad Core |
| CPU Family | Intel Core i3 |
| CPU Socket | Socket 1700 |
| CPU Speed | 3.3 GHz |
| CPU Threads | 8 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992CN3 |
| Form factor | CPU |
| Graphics chipset | None |
| Harmonized System HS code | 85423119 |
| Intel® Speed Shift Technology | Y |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2 |
| L2 cache | 5 MB |
| Launch date | Q1''22 |
| Market segment | Desktop |
| Maximum CPU configuration | 1 |
| Maximum internal memory | 131072 MB |
| Maximum memory size | 128 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 20 |
| Memory bandwidth maximum. | 76.8 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory types | DDR5, DDR4 |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Package type | Retail box |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Alder Lake |
| Processor model | i3-12100F |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Tjunction | 100 °C |
| Width | 79 mm |
