Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Bus speed | 8 GT/s |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G077159 |
| Cooler | Yes |
| Core frequency | 3.60GHz |
| Dimensions | 23 x 39 x 40cm (W x H x D) |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Harmonized System HS code | 8542310001 |
| Intel optane memory | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Launch date | Q2'19 |
| Market segment | Desktop |
| Maximum graphics adapter memory | 65536 MB |
| Memory | DDR4-2666 |
| Memory types | DDR4 2400 (Max.) |
| Motherboard Compatibility | Intel 300 series chipset only |
| On-board graphics adapter maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 4096 x 2304 pixels |
| On-board graphics adapter memory | 64 GB |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 24 Hz |
| PCI Express CEM revision | 3.0 |
| Process Technology | 14nm |
| Processor base frequency | 3.6 GHz |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| TDP | 65W |
| Weight | 0.25 kg |
