Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
113.66 GBP
216.24 EUR
24-10-2024 11:57:46
130.66 GBP
216.24 EUR
17-11-2024 01:52:04
178.46 GBP
216.24 EUR
07-02-2026 03:58:33
213.66 GBP
216.24 EUR
16-12-2025 17:51:13
216.24 GBP
216.24 EUR
22-07-2025 10:58:57
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G167599 |
|---|---|
| Component for | PC |
| Cooler | Yes |
| Core size | 14 nm |
| Dimensions | 23 x 39 x 40cm (W x H x D) |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Execution units | 24 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992CN3 |
| Harmonized System HS code | 8542310001 |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2 |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Launch date | Q1'21 |
| Market segment | Desktop |
| Max TDP | 65W |
| Maximum CPU configuration | 1 |
| Maximum displays supported | 3 |
| Maximum internal memory | 131072 MB |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 65536 MB |
| Maximum PCI Express lanes | 20 |
| Memory | DDR4-3200 |
| Memory bandwidth maximum. | 50 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1300 MHz |
| On-board graphics adapter maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 5120 x 3200 pixels |
| On-board graphics adapter maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| Onboard graphics adapter model | Intel UHD Graphics 730 |
| Processor base frequency | 2.6 GHz |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1200 (Socket H5) |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0,AVX-512 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Target market | Gaming |
| Tjunction | 100 °C |
