Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Bandwidth | 5 MB/s |
|---|---|
| Box | Yes |
| Bus Type | DMI |
| Bus type units | GT/s |
| Cache memory | 6 MB |
| Component for | PC |
| ECC | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Generation | 4th Generation |
| Graphics & IMC lithography | 22 nm |
| Graphics output | eDP/DP/HDMI/VGA |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel FDI Technology | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| L2 cache | 6144 KB |
| Launch date | Q2'14 |
| Market segment | DT |
| Maximum graphics adapter memory | 1740 MB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.024 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR3-SDRAM |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.1 |
| On-board graphics adapter ID | 0x412 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 4600 |
| OpenGL support | Yes |
| Package depth | 116 mm |
| Package Height | 101 mm |
| Package width | 70 mm |
| PCI Express configurations | 1x16,2x8,1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Processor ARK ID | 80810 |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor brand name | Intel Core i5 Intel Core i5 Processor |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR1QH |
| Processor codename | Haswell |
| Processor family | 4th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 3.5 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-4690 |
| Processor operating modes | 32-bit,64-bit |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor series | Intel Core i5-4600 Desktop series |
| Processor socket | LGA 1150 (Socket H3) |
| Product name | Intel Core i5-4690 (6M Cache, up to 3.90 GHz) |
| Product Type | Processor |
| Status | Discontinued |
| Stepping | C0 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Tcase | 72.72 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2013D |
| Video compression formats | Yes |
