Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Box | Yes |
|---|---|
| Bus bandwidth | 8 |
| Bus Type | DMI3 |
| Bus type units | GT/s |
| Component for | PC |
| Cooler included | No |
| Cooling | No Cooler included |
| Core count | Quad Core |
| Core name | Kaby Lake |
| CPU Speed | 3.8 GHz |
| CPUsocket type | LGA 1151 |
| ECC | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Generation | 7th Generation |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel TSX-NI | Yes |
| L1 Cache | 6 MB |
| L2 cache | 4 x 256 KB |
| Launch date | Q1'17 |
| Market segment | DT |
| Maximum graphics adapter memory | 64 GB |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter 4K support | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter ID | 0x5912 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Package depth | 116 mm |
| Package Height | 101 mm |
| Package type | CPU Only |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| Processor ARK ID | 97144 |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor brand name | 7th Gen Intel Core i5 processors |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR32V |
| Processor cores | 4 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | Intel Core i5 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor series | Intel Core i5-7600 Desktop Series |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | Processor |
| Scalability | 1S |
| Status | Discontinued |
| Stepping | B0 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal design power | 91 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
