Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
288.64 GBP
426.30 EUR
15-10-2025 16:39:13
300.36 GBP
426.30 EUR
07-10-2025 13:10:34
300.64 GBP
426.30 EUR
23-03-2026 14:24:17
306.96 GBP
426.30 EUR
08-10-2025 16:27:04
387.43 GBP
426.30 EUR
04-10-2025 20:10:45
426.30 GBP
426.30 EUR
13-10-2025 19:54:30
| Bus Type | DMI4 |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 740.17B1 |
| Execution units | 32 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Graphics output | eDP 1.4b, DP 1.4a, HDMI 2.1 |
| Harmonized System HS code | 8542310001 |
| Intel® Speed Shift Technology | Y |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2 |
| Launch date | Q1''23 |
| Lithography | Intel 7 |
| Market segment | Desktop |
| Maximum CPU configuration | 1 |
| Maximum internal memory | 131072 MB |
| Maximum PCI Express lanes | 20 |
| Memory bandwidth maximum. | 89.6 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Package type | Retail box |
| PCI Express Revision | 5.0 and 4.0 |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Raptor Lake |
| Processor cores | 16 |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Processor model | i7-13700 |
| Processor number | 13700 K |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor threads | 24 |
| Speed | 3.4GHz |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Target market | Gaming, Content Creation |
| Tjunction | 100 °C |
