Intel Core I7-10700F CPU, 1200, 2.9 GHz (4.8 Turbo), 8-Core, 65W, 14nm, 16MB Cache | Kaicus UK
Intel Core I7-10700F CPU, 1200, 2.9 GHz (4.8 Turbo), 8-Core, 65W, 14nm, 16MB Cache, Comet Lake, No Graphics
Brand: Intel
MPN: BX8070110700F
SKU: BX8070110700F
Architecture Comet Lake
Bus speed 8 GT/s
Cache 16 MB
Cooler Yes
Core frequency 2.90GHz
Core size 14 nm
CPU Brand Intel
CPU Cores Octa Core
CPU Family Intel Core i7
CPU Socket Socket 1200
CPU Speed 2.9 GHz
Dimensions 23 x 39 x 40cm (W x H x D)
Form factor CPU
Graphics chipset None
Integrated Graphics No
Max TDP 65W
Maximum memory size 128 GB
Memory DDR4-2933
Processor number 10700F
Refresh rate 60Hz 2Ms Response Time
Turbo speed 4.8 GHz