Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
242.40 GBP
442.33 EUR
25-07-2024 10:03:07
255.36 GBP
442.33 EUR
20-06-2025 15:52:31
442.33 GBP
442.33 EUR
05-08-2024 05:45:23
| Architecture | 14 nm |
|---|---|
| Bus speed | 8 GT/s |
| Cache | 16 MB |
| Cooler | No |
| Core frequency | 3.80GHz |
| CPU Brand | Intel |
| CPU Cores | Octa Core |
| CPU Family | Intel Core i7 |
| CPU Socket | Socket 1200 |
| CPU Speed | 3.8 GHz |
| Dimensions | 23 x 39 x 40cm (W x H x D) |
| Form factor | CPU |
| Graphics base frequency | 350 MHz |
| Graphics chipset | Intel UHD 630 |
| Graphics Maximum Dynamic Frequency | 1.2 GHz |
| Maximum memory size | 128 GB |
| Memory | DDR4-2933 |
| Processor generation | 10th gen Intel® CoreT i7 |
| Processor number | 10700K |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| TDP | 125W |
| Turbo speed | 5.1 GHz |
| Warranty | 3 Years |
