Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
285.23 GBP
285.23 GBP
21-07-2024 03:09:05
| Box | No |
|---|---|
| Bus bandwidth | 8 |
| Bus Type | DMI3 |
| Bus type units | GT/s |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G077159 |
| Component for | PC |
| ECC | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Generation | 7th Generation |
| Harmonized System HS code | 85423119 |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1 |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2 |
| Launch date | Q1'17 |
| Market segment | Desktop |
| Maximum graphics adapter memory | 64 GB |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum resolution & refresh rate (DisplayPort) | 4096x2304@60Hz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR3L-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter 4K support | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter ID | 0x5912 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Package type | Retail box |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| Processor ARK ID | 97128 |
| Processor base frequency | 3.6 GHz |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor brand name | 7th Gen Intel Core i7 processors |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR338 |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor cores | 4 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-7700 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | Processor |
| Status | Launched |
| Stepping | B0 |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Thermal design power | 65 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
