Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
755.73 GBP
755.73 GBP
06-05-2025 07:23:51
| Box | Yes |
|---|---|
| Bus Type | DMI3 |
| Cache | 12 MB |
| Component for | PC |
| Cooler included | No |
| CPU Brand | Intel |
| CPU Cores | Hexa Core |
| CPU Socket | Socket 1151 |
| CPU Speed | 4 GHz |
| CPU Type | Intel Core i7 |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| ECC | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | CPU |
| Graphics chipset | Intel UHD 630 |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Market segment | DT |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2666 MHz |
| Number of cores | 6 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter 4K support | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E92 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Package | 14 nm |
| Package depth | 116 mm |
| Package Height | 41 mm |
| Package width | 100 mm |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Processor ARK ID | 148263 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor model | i7-8086K |
| Processor number | 8086K |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product family | Intel Core Processors |
| Scalability | 1S |
| Status | Launched |
| Stepping | U0 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015D |
| Turbo speed | 5.0 GHz |
