Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Box | Yes |
|---|---|
| Bus Speed | 8 GT/s |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G077159 |
| Component for | PC |
| Core frequency | 3.00GHz |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Generation | 9th Generation |
| Launch date | Q2'19 |
| Market segment | Desktop |
| Maximum graphics adapter memory | 64 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum resolution & refresh rate (DisplayPort) | 4096 x 2304@60Hz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2666 MHz |
| Memory types | DDR4 2666 (Max.) |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1200 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E98 |
| On-board graphics adapter maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 4096 x 2304 pixels |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 24 Hz |
| Package depth | 116 mm |
| Package Height | 101 mm |
| Package type | Retail box |
| Package weight | 338 g |
| Package width | 70 mm |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x16,2x8,1x8+2x4 |
| Process Technology | 14nm |
| Processor ARK ID | 191792 |
| Processor base frequency | 3 GHz |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor family | 9th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-9700 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | Processor |
| Scalability | 1S |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Tjunction | 100 °C |
| Weight | 0.25 kg |
