Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
312.16 GBP
312.16 EUR
24-10-2024 11:58:21
| Cache | 16 MB |
|---|---|
| Clock speed | 3.5 GHz |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G167599 |
| Component for | PC |
| Configurable TDP-down | 95 W |
| Cooler | No |
| Core size | 14 nm |
| Cores | 8 Core |
| Country of origin | Malaysia |
| Depth | 4.5 mm |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Execution units | 32 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992CN3 |
| Harmonized System HS code | 85423119 |
| Heatsink | No |
| Height | 11.6 mm |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Launch date | Q1''21 |
| Market segment | Desktop |
| Max TDP | 125W |
| Maximum CPU configuration | 1 |
| Maximum displays supported | 3 |
| Maximum internal memory | 131072 MB |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 65536 MB |
| Maximum PCI Express lanes | 20 |
| Memory | DDR4-3200 |
| Memory bandwidth maximum. | 50 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1300 MHz |
| On-board graphics adapter maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 5120 x 3200 pixels |
| On-board graphics adapter maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| Onboard graphics adapter model | Intel UHD Graphics 750 |
| Package type | Retail box |
| PCI Express configurations | 1 x 4,2 x |
| Processor ARK ID | 212325 |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor family | Intel Core i9 |
| Processor model | i9-11900K |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor socket | LGA 1200 (Socket H5) |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| Socket | 1200 |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0, AVX-512 |
| Target market | Gaming, Content Creation |
| Tjunction | 100 °C |
| Width | 10.2 mm |
