Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
1020.00 GBP
1020.00 EUR
| Box | Yes |
|---|---|
| Bus bandwidth | 8 |
| Bus Type | DMI3 |
| Bus type units | GT/s |
| Compatible chipsets | Intel® X299 |
| Component for | PC |
| Conflict free processor | Yes |
| Cooler included | No |
| ECC | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Generation | 7th Generation |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Launch date | Q2'17 |
| Market segment | DT |
| Maximum CPU configuration | 1 |
| Maximum internal memory | 131072 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 44 |
| Memory channels | Quad-channel |
| Memory channels supported by processor | Quad |
| Memory clock speeds supported by processor | 2666 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Package depth | 116 mm |
| Package Height | 101 mm |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| Processor ARK ID | 123613 |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor brand name | Intel Core i7 X-seriesIntel Core i7 X-series processor |
| Processor cache | 13.75 MB |
| Processor code | SR3L2 |
| Processor codename | Skylake |
| Processor cores | 10 |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i9-7900X |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor socket | LGA 2066 |
| Product family | Intel Core Processors |
| Product Type | Processor |
| Status | Launched |
| Stepping | U0 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,AVX-512,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal design power | 140 W |
| Thermal solution specification | PCG 2017X |
| Tjunction | 95 °C |
| Virtual Reality VR ready | Yes |
| Weight | 2 kg |
