Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
165.66 GBP
165.66 GBP
02-04-2026 16:12:57
| Box | Yes |
|---|---|
| Bus Speed | 8 GT/s |
| Component for | PC |
| Cooler included | Yes |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| ECC | Yes |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Generation | 9th Generation |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Launch date | Q2'19 |
| Maximum graphics adapter memory | 64 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter 4K support | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E91 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Package depth | 116 mm |
| Package Height | 101 mm |
| Package width | 70 mm |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x8+2x4,1x16,2x8 |
| Processor ARK ID | 134870 |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor family | 9th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i3-9100 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | Processor |
| Scalability | 1S |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Tjunction | 100 °C |
