Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Box | Yes |
|---|---|
| Bus bandwidth | 9.6 |
| Bus Type | QPI |
| Bus type units | GT/s |
| Component for | Server/Workstation |
| ECC | Yes |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Demand Based Switching | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | No |
| Intel Identity Protection Technology version | 0.00 |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Launch date | Q1'16 |
| Market segment | SRV |
| Maximum internal memory | 1572864 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 1536 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 40 |
| Memory channels | Quad-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Number of QPI links | 2 |
| On-board graphics adapter | No |
| Package depth | 101 mm |
| Package Height | 44 mm |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x16,1x4,1x8 |
| Processor ARK ID | 91770 |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor brand name | Intel Xeon |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Broadwell |
| Processor cores | 14 |
| Processor family | Intel® Xeon® E5 v4 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | E5-2690V4 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 45 x 52.5 mm |
| Processor series | Intel Xeon E5-2600 v4 |
| Processor socket | LGA 2011-v3 |
| Processor threads | 28 |
| Product Type | Processor |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | AVX 2.0 |
| Tcase | 89 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| VID voltage range | 0 - 0 V |
