Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.1 |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit*, Linux*, Chrome OS* |
| Compliance | FIPS9, FISMA |
| Connectivity technology | Wireless |
| Depth | 30 mm |
| Dual band | Yes |
| Form Factor | M.2 2230, M.2 1216 |
| Height | 2.4 mm |
| Host interface | M.2 |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| Internal | Yes |
| Launch date | Q4'17 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum data transfer rate | 433 Mbit/s |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Status | Launched |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Weight | 2.7 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 22 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Wireless standards | 1024QAM (2.4GHz) 1024QAM (5GHz) Bluetooth 5 IEEE 802.11ac |
