Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
156.82 GBP
156.82 GBP
07-04-2024 20:13:01
| Component for | PC/notebook |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Drive capacity | 150 GB |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| Enhanced Power Loss Data Protection technology | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| Height | 7 mm |
| Intel Smart Response Technology version | 0.00 |
| Interface | Serial ATA III |
| Launch date | Q3'16 |
| Market segment | MBL |
| Memory type | 3D MLC |
| NAND flash type | MLC (Multi Level Cell) |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| Operating shock | 1000 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Product family | Embedded SSDs |
| Product series | Intel® SSD E 7000s Series |
| Read latency | 30 µs |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| SSD ARK ID | 125900 |
| SSD form factor | 2.5" |
| SSD temperature monitoring | Yes |
| Status | Launched |
| Weight | 60 g |
| Write latency | 35 µs |
