Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Cable type | QSFP+ Direct Attach Twin Axial Cabling up to 10m |
|---|---|
| Certification | FCC B, UL, CE, VCCI, BSMI, CTICK, KCC |
| Connectivity technology | Wired |
| Controller type | Intel® Ethernet Controller XL710 |
| Depth | 152.4 mm |
| Embedded options available | No |
| Ethernet LAN data rates | 40000 Mbit/s |
| Fiber optic connector | QSFP+ |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Flow control support | Yes |
| Host interface | PCI Express |
| Intel trusted execution technology | No |
| Interface | Fiber |
| Interface type | PCIe v3.0 (8.0 GT/s) |
| Internal | Yes |
| LAN controller | Intel® XL710-AM1 |
| Launch date | Q3'14 |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | RedHat EL Linux 6.0 |
| Management protocols | SNMP, RMON |
| Market segment | SRV |
| Networking standards | IEEE 802.1p,IEEE 802.1Q,IEEE 802.3,IEEE 802.3ad |
| Number of QPI links | Single |
| Power consumption | 4.2 mA |
| Product Type | Network Interface Card |
| Recommended usage | Server |
| RoHS compliance | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2,Windows Server 2012,Windows Server 2012 R2 |
| Status | Launched |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IP |
| Width | 68.6 mm |
